Pomoč družini na domu
Storitev Pomoč družini na domu, ki jo izvajamo tako na območju Občine Ruše kot Občine Selnica ob Dravi, nudi možnost zagotavlja kakovostnejšega življenja v lastnem domu, preprečuje osamljenost in razbremenjuje družinske člane.
Strokovno usposobljene socialne oskrbovalke poskrbijo za profesionalno opravljene storitve pomoči na domu kot socialno oskrbo, ki zajema pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih, gospodinjsko pomoč in pomoč pri ohranjanju socialnih stikov.
Pogoji za vključitev v storitev Pomoč družini na domu so: da oskrbovanec živi na območju občine Ruš ali Selnica ob Dravi, da je oseba stara več kot 65 let ali da je oseba s statusom invalida po ZDVDTPO ali da je druga invalidna oseba, ki ji je priznana pravica do tuje pomoči in nege ali da je kronično bolna oseba in oseba z dolgotrajnimi okvarami zdravja ali da gre za družino s hudo bolnim otrokom.
Na Zavodu RAST Ruše se trudimo, da vse vključene v storitev Pomoč družini na domu obravnavamo individualno in osebni načrt izvajanja pomoči prilagodimo vsakemu posamezniku. Težimo in zagovarjamo dejstvo, da si vsi starejši zaslužijo strokovno in njim prilagojeno pomoč na jesen življenja.
Socialni servis
Storitev Socialni servis je nadgradnja storitve Pomoč družini na domu. Storitev se bo prilagodila potrebam posameznega uporabnika in zajema naslednja opravila: prinašanje pripravljenih obrokov hrane, nakup in prinašanje živil in drugih potrebščin, priprava drv ali druge kurjave, nabava ozimnice, manjša hišna popravila, pranje in likanje perila, vzdrževanje vrta in okolice stanovanja, generalno čiščenje stanovanja, opremljanje, spremljanje pri obiskih trgovin, predstav, sorodnikov ali na počitnicah, organiziranje in izvajanje drugih oblik družabništva, pomoč pri opravljanju bančnih poslov, plačevanju računov, sprejemanju in odpošiljanju pošiljk – po pooblastilu upravičenca.
Duševno zdravje
Duševno zdravje je ključno za naše splošno počutje in kakovost življenja. Na Zavodu RAST Ruše se zavedamo pomena ohranjanja in krepitve duševnega zdravja, zato smo pripravili in izvajajmo programe, namenjene vsem generacijam, ki želijo izboljšati svoje psihološko ravnovesje.
Demenca je eden največjih izzivov dolgožive družbe. Zaradi staranja prebivalstva narašča tudi število oseb z demenco. Raziskave kažejo, da aktivno socialno življenje in redno izvajanje vaj za umsko dejavnost (vaje za krepitev kognitivnih sposobnosti, branje na glas, učenje novega jezika, igranje namiznih iger, reševanje ugank in križank, opravljanje prostovoljnega dela,…) pozitivno vpliva na preprečevanja razvoja demence. S tem namenom želimo starejše, ki se
srečujejo z demenco, ali jo želijo preprečiti, vključiti v naše programe ter v širše lokalno družbeno življenje.
- izvajanje svetovanj na sedežu zavoda: pomoč in podpora uporabnikom in svojcem, ki se srečujejo z demenco; smo tudi Demenca prijazna točka
- izvajanje terenskega dela pri uporabnikih z demenco: izvajanje različnih aktivnosti na domu uporabnikov, ki jim demenca ali druge bolezni ne dopuščajo, da bi se udeležili organiziranih aktivnosti v zavodu;
- izvajanje skupinskih aktivnosti (namenjene vsem starejšim v lokalni skupnosti)
- mesečne delavnice za krepitev spomina in kognitivnih sposobnosti »Spomin, bodi moj prijatelj!«
- mesečne delavnice namenjene igranju družabnih iger in druženju
- izvajanje predavanj o demenci za uporabnike ter za širšo lokalno skupnost
- izvedba letnega srečanja svojcev, ki se srečujejo z demenco (po vzorcu Alzheimer Cafe)
Naš cilj je pomagati udeležencem, da se naučijo skrbeti za svoje duševno zdravje, razvijejo nove veščine za spopadanje s težavami in se počutijo močnejše v vsakdanjem življenju. Skupaj ustvarjamo prostor, kjer se vsakdo počuti slišan, spoštovan in opolnomočen.
Zdravstvena oskrba
Zdravstvena oskrba zajema nadzor nad merjenjem vitalnih funkcij, krvnega sladkorja, nadzor nad jemanjem že predpisanih odmerkov zdravil v skladu z navodili zdravnika, spremljanje psihofizičnega stanja uporabnika, …
Družabništvo
Osebno družabništvo omogoča starejšim, ki ne želijo ali ne zmorejo od doma, vnaprej dogovorjeno individualno obravnavo na domu.
Dnevno varstvo
Dnevno varstvo je oblika dnevnega bivanja( načrtovana v prihodnje) in je namenjeno starejšim osebam, ki imajo težave pri samostojnem bivanju doma. Tako lahko nekaj ur dnevno preživijo v družbi vrstnikov in organiziranih dejavnosti, kar pripomore k aktivnemu preživljanju vsakdanjika, krepitvi telesa in duha ter čim daljši samostojnosti posameznika v svojem domačem okolju, hkrati pa pomeni tudi razbremenitev za svojce.
Dnevni center
Dnevni center za starejše je prostor, namenjen druženju, sprostitvi in aktivnemu preživljanju prostega časa za starejše osebe. V centru se izvajajo različne aktivnosti, kot so delavnice, pogovorne skupine, ustvarjalne delavnice ter družabne igre, s poudarkom na spodbujanju socialnih stikov, krepitvi psihofizičnega zdravja in preprečevanju osamljenosti. Starejšim ponuja tudi možnost udeležbe na predavanjih, izletih in kulturnih dogodkih. Cilj je izboljšanje kakovosti življenja starejših in njihova vključitev v aktivno skupnost.
Podpora za družine in neformalne oskrbovalce
Podpora družinskim in neformalnim oskrbovalcem pomeni informiranje in identificiranje težav, s katerimi se srečujejo družinski in neformalni oskrbovalci pri oskrbi svojcev, usposabljanja in različne oblike svetovanj in drugih podpornih aktivnosti za razbremenitev v vsakdanji skrbi in oskrbi